NAGI SAD

Paulina Wilk

Tata nie lubi komplementów ani prezentów, ale małosolne udały mu się jak rzadko. Więc chyba się cieszy, że dłonie nurkują w wielkim słoju, wydobywają młode ogórki, a potem z mlaskających ust sypią się gratulacje. Taką pochwałę można przyjąć – zimny małosolny w gorący letni dzień to jest coś. Ale żeby mu od razu dziękować, mówić, że się go kocha, podziwia i jest najdroższy na świecie, to lepiej nie.

Nie pozwolił mi wygłosić toastu. Przy trzecim zdaniu już kiwał głową, patrzył w podłogę i mówił: No już, już wystarczy.

Mam po nim łatwość wzruszania się i płytko osadzone łzy, może dlatego nie upierałam się, żeby dokończyć. Zdążyłam tylko tyle, że jest wspaniały i że oboje z bratem mamy z niego dużo – wiele ze sposobu bycia, rozumienia świata i tak zwanej życiowej mądrości.

Nie zdążyłam powiedzieć całej reszty. Że go podziwiam. Że jego biografia jest jak dowód na możliwość lotu w kosmos. Że mnie wzrusza przemiana chudego chłopaka z blond jeżykiem, który dopiero jako osiemnastolatek popędził od żniw na pociąg i pół drogi przesiedział na półce z bagażami, żeby po kilkunastu godzinach jazdy po raz pierwszy zobaczyć morze. Przemiana w tatę, który pokazał mi kawał świata. W człowieka opokę, który zrobił dużo dobrego dla wielu ludzi, wcale o tym nie myśląc, jakby oddychał i nawet tego nie zauważał. W kogoś, kto wytworzył wokół solidny świat – dróg, szkół, relacji. W kogoś, kto mi daje milion powodów do dumy, choć przez lata nie rozumiałam tego sformułowania i nie znosiłam, gdy on mó (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIEUCHWYTNY SMAK

MADONNA Z JARZENIÓWKĄ

MIASTO NIEODWRACALNE

PORA ZAPINAĆ KLAPĘ

OD CZEGO BY TU ZACZĄĆ


komentarzeFacebook