WOJOWNICY W KOŚCIELE

Wojciech Surówka OP

W ostatnim czasie coraz częściej spotykam się z przedstawicielami różnych wspólnot kościelnych, które w swojej formacji odwołują się do idei walki. Zastanawiam się, na ile tego typu duchowość jest zgodna z przesłaniem Nowego Testamentu, a na ile tkwi ona jeszcze w starotestamentalnym obrazie Boga. I czy nie prowadzi ona z czasem do nienawiści drugiego człowieka.

 

To prawda, w ostatnich latach obserwujemy fenomen rozwoju męskich wspólnot, które odwołują się do idei walki. Najbardziej znaną jest chyba wspólnota Wojowników Maryi, która wykorzystuje w swojej formacji również zewnętrzne symbole nawiązujące do idei rycerstwa – jej członkowie noszą miecze i są pasowani na rycerzy. Nie jest to coś, co się pojawiło w Kościele w ostatnich latach. Idea walki od zawsze inspirowała chrześcijan. By nie odwoływać się do średniowiecznych zakonów rycerskich, które powstawały w zupełnie innym kontekście społecznym, wystarczy wspomnieć Legion Maryi, katolicki ruch apostolstwa świeckich, który powstał w 1921 roku w Dublinie, czy też Rycerstwo Niepokalanej założone w 1917 roku przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.

Niewątpliwie zasługą powstałych ostatnio męskich wspólnot jest zaangażowanie w życie duchowe dużej grupy mężczyzn, dla których przez lata nie udawało się znaleźć odpowiedniej formuły duszpasterskiej. Wydaje się, że zewnętrzne oznaki związane z ideą rycerstwa są jedynie pomocą dla pogłębiania wewnętrznego wymiaru walki z własnym grzechem. Być może właśnie taka duchowość pomaga niektórym mężczyznom odnaleźć się w Kościele. Jan Paweł II w przemówieniu skierowanym do Wojska Polskiego 2 czerwca 1991 roku mówił, że „historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim”.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Surówka OP - ur. 1975, dominikanin, duszpasterz Lednicy 2000, mieszka na Polach Lednickich. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BĘBNY PODCZAS LITURGII

Bądź moim światłem

Pokój umierającego

SPRÓBUJ SIĘ UCIESZYĆ

POST W OKTAWIE


komentarzeFacebook