SYNOD

Paweł Krupa OP

Słowo „synod” kojarzy mi się z rzędami stołów, za którymi siedzą biskupi o zatroskanych twarzach, albo z uroczystymi liturgiami, albo z opasłymi tomami na bibliotecznych półkach, albo – dzięki znajomości z ks. Grzegorzem Strzelczykiem (czytajcie go, czytajcie, bo ze „śląskiej prowincji” świetne teksty przysyła na te łamy) – z ogromem organizacyjnej roboty.

Ale i ja uczestniczyłem w spotkaniu, które chętnie nazwałbym synodem, chociaż jego organizatorzy użyli skromniejszej nazwy – konferencja pastoralna. W połowie czerwca pojechałem do Wilna, gdzie w tamtejszym seminarium duchownym pod przewodnictwem arcybiskupa rzymskokatolickiej Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paola Pezziego spotkali się księża, siostry zakonne i świeccy, by debatować nad życiem parafii we wspomnianej diecezji. Takie konferencje pastoralne odbywają się co dwa lata, a po raz trzeci w Wilnie. Dlaczego właśnie tam? Przede wszystkim ze względów technicznych: duży budynek wileńskiego seminarium może łatwo pomieścić wszystkich uczestników konferencji (około stu osób), a dzięki uprzejmości gospodarzy koszty nie są wygórowane. Ani w Moskwie, ani w Petersburgu nie dysponujemy takimi możliwościami. A zatem wyjazdowa konferencja pastoralna.

Tym razem postanowiono podsumować niemal trzydziestoletnią działalność odnowionych struktur Kościoła katolickiego w Rosji, przyglądając się szczególnie parafiom – ich strukturom, codzienności i wyzwaniom, które przed nimi stoją. Dlatego rok temu arcybiskup wysłał do parafii kwestionariusz, nad którym przez kil (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Żyć światłem

Błogosławieni czystego serca...

TO JEST MÓJ SEN

APEL WIELKANOCNY

Prawda jest jedna


komentarzeFacebook