Archwium > Numer 553 (09/2019) > Felietony > CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA

CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA

Stefan Szczepłek

Pięćdziesiąt lat temu człowiek stanął na Księżycu. Dowiedziałem się o tym z telewizji bułgarskiej, która przekazała wiadomość w serwisie sportowym.

W 1969 roku miałem dwadzieścia lat i byłem na drugim roku studiów. Przez dwa wakacyjne miesiące pracowałem jako kelner w restauracji Harpun w Słonecznym Brzegu. Pierwszy raz wyjechałem za granicę, co poprzedziły starania o wkładkę paszportową i bilet kolejowy na trasie Warszawa Główna – Warna. Kupiłem też sobie w Peweksie pierwsze prawdziwe dżinsy – Rifle, które kosztowały siedem dolarów amerykańskich. Kupa pieniędzy.

Wkładka paszportowa była dokumentem upoważniającym do wyjazdu do krajów socjalistycznych. W odpowiednim biurze, po odstaniu w kolejce, należało złożyć podanie o wydanie wkładki i wypełnić formularze. PRL i tak wiedziała wszystko o swoich obywatelach, ale chciała, żebyśmy raz na jakiś czas sami o sobie napisali. A nuż coś nie będzie się zgadzało z wcześniejszym zeznaniem, a to byłby powód do wpisania nas na listę podejrzanych.

Były tam takie rubryki jak: narodowość, nazwisko używane obecnie i w przeszłości, pseudonimy, przynależność do organizacji politycznych czy odznaczenia państwowe. Im kto miał więcej medali, tym jego szanse na wyjazd wzrastały. Tym bardziej że ordery otrzymywali w pierwszej kolejności członkowie PZPR – osoby z punktu widzenia władz podwójnie wiarygodne.

Tak po prawdzie ostatecznie każdy tę wkładkę otrzymywał, ale stresu trochę przy tym było. Po bilety kolejowe stało się w długich kolejkach. Można je było skrócić pod warunkiem znajomości z kasjerką (zaz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SĄDNE DNI

SERWIS W OPACTWIE WESTMINSTERSKIM

MISTRZA WRZUCAMY DO KOSZA

ŻYCIE Z KALENDARZA

POCIĄG POLSKI


komentarzeFacebook