POECI

JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI

Jestem poetą. Mówię to ze skrępowaniem, ale też z poczuciem, że nazywam siebie trafnie. Tyle tylko, że nie chcę mówić o sobie, lecz o wszystkich innych z perspektywy kogoś, kogo z tymi wszystkimi innymi coś łączy. Krótko mówiąc – powiem coś o innych poprzez siebie.

„Kim jest poeta?”, „Czy poetą się bywa, czy jest?”. Na prawie wszystkich spotkaniach autorskich padają takie pytania. Jak gdyby bycie poetą było czymś wyjątkowo rzadkim, nie z tej ziemi. I skoro tak wiele osób zadaje pytanie o bycie poetą, spróbuję coś na ten temat powiedzieć – z osobistej perspektywy, ale też z wiarą, że wiele koleżanek i wielu kolegów uzna niektóre z moich poświadczeń za własne.

Po pierwsze – poetą się jest. Zawsze. Bez przerwy. Bo bycie poetą to nie jest tylko pisanie wierszy. Wiersz jest świadectwem pewnego rodzaju bycia na świecie, które to bycie – ono dopiero – stanowi o tożsamości poety. 

Być poetą znaczy nie opuszczać świata nawet na chwilę. Być w nim tak, jak gdyby wszystko, co się w nim dzieje – w nim, więc i w poecie – musiało być przechowane. Nie wszystko przechowane zostanie – to oczywiste. Ale wszystko musi mieć taką szansę – właśnie dzięki poetom lub przez nich. Bo wszystko, co widzimy, wszystko, co da się pomyśleć, wyobrazić, zobaczyć, może się stać tematem i motorem poezji. 

Ale uwaga – bycie poetą to nie jest tylko bezustanne przytomne uczestnictwo w świecie i szansa na zapisanie. Poeta, żeby być poetą, musi tworzyć język na miarę tego, czego (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BEZRADNOŚĆ

PIERWSZE KARTKI Z PODRÓŻY

BANAŁ DLA KAŻDEGO

A JA GO LUBIĘ

WIELKI AKTOR W ROLI WIELKIEGO AKTORA


komentarzeFacebook