Archwium > Numer 555 (11/2019) > Orientacje > ZAGINĄĆ W ŚWIECIE

ZAGINĄĆ W ŚWIECIE
Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

ANNA KRÓL

Dziesiątego października, o godzinie trzynastej, siedziałam na kanapie z komputerem na kolanach, kończąc drugi akapit recenzji książki pewnej polskiej autorki.

O tej właśnie porze w Sztokholmie, w Domu Giełdy, Mats Malm, nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej, ogłosił nazwisko Olgi Tokarczuk – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Chwilę później w internetowych wpisach na całym świecie informacja ta została opublikowana, a następnie skopiowana dziesiątki, a potem setki tysięcy razy. Potem dzień był już tylko coraz bardziej szalony. Co parę sekund na Facebookach i Twitterach pojawiały się kolejne gratulacje dla pisarki – od polityków, głów państw, krytyków, dziennikarzy i wreszcie czytelników. W tysiącach miejsc dzwoniły telefony, zapraszano do telewizyjnych studiów ekspertów i pisarzy. Komentowano werdykt Akademii Szwedzkiej i cytowano spontaniczną wypowiedź samej Tokarczuk, która, zaskoczona telefonem ze Sztokholmu, na autostradzie z Wrocławia do Berlina dowiedziała się, że jest piętnastą w historii literackiego Nobla nagrodzoną pisarką.

Po południu zdjęłam z półki wszystkie książki Olgi Tokarczuk. Stare i nowe wydania, mocno wyczytane egzemplarze, na których zapisała się historia lektury – zagięte rogi, pozostawione karteczki, zapiski na marginesach. Raz jeszcze usiadłam do komputera i wykasowałam napisane do południa dwa akapity. Recenzja naprawdę dobrej książki młodej autorki, która ma talent przypominający wczesne powieści Olgi Tokarczuk, musi poczekać. 

Świat powieści świeżej noblistki wciągnął mnie po raz kolejny.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Król - pisarka, wydawca, autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" i "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" oraz spektakli teatralnych i projektów; pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festivalu oraz współtwórczyni niezależnego centrum literackiego Big Book Cafe. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZESZŁOŚĆ I TAK CIĘ DOPADNIE...

PO PROSTU LITERY

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY

NATURA JAKO WIELKI MECHANIZM ZEGAROWY


komentarzeFacebook