ZAPOMNIANA CNOTA
Nie można mówić o cierpliwości bez nadziei - są one ze sobą ściśle związane. Cierpliwość pozbawiona nadziei byłaby nonsensem, okrutnym ćwiczeniem woli, sztuką dla sztuki.

Paweł Krupa OP

Im człowiek starszy, tym bardziej cierpliwy. To zdanie, które brzmi jak aksjomat, jest tak naprawdę wynikiem doświadczenia i obserwacji. Już dość dawno zauważyłem, że ludzie młodzi są niecierpliwi i często zżymają się na starszych, którzy radzą im poczekać, wytrzymywać i znosić. Oni chcą mieć wszystko od razu, bez kolejki, błyskawicznie. Rzecz jest o tyle ciekawa, że powinno być na odwrót: młodzi, którzy, przynajmniej statystycznie, mają przed sobą więcej czasu i „całe życie przed nimi”, mogliby spokojnie poczekać, a starzy, których czas jest coraz krótszy, powinni się niecierpliwić i nerwowo przebierać nogami. Ktoś mógłby powiedzieć, że wynika to ze zmiany warunków: szybsze są samochody, koleje i połączenia internetowe, więc ludzie odwykli od oczekiwania. Ci natomiast, którzy pamiętają kolejki do sklepów, wyczekiwanie na spóźniające się po kilkaset minut pociągi czy na telefoniczne połączenia międzymiastowe, nie potrafią zrozumieć młodych, którzy podobnych doświadczeń nie mają.

Proste stwierdzenie, że wychowywaliśmy się w różnych warunkach, nie wyjaśnia jednak wszystkiego. Rzecz jest w doświadczeniu, to prawda, ale w doświadczeniu rozumianym głębiej niż proste przeżycie takiej czy innej sytuacji – a mianowicie w doświadczeniu spełnionej nadziei. Im dłużej żyjemy, tym więcej mamy okazji, żeby doczekać się jakiejś upragnionej przez nas zmiany, daru czy rozwiązania. Wielokrotnie odbywa się to inaczej niż oczekiwaliśmy, często trzeba czekać naprawdę długo, jednak w końcu dobro zwycięża, trudne sytuacje znajdują szczęśliwe rozwiązani (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kawałki diabelskiego lustra

NATASZA ŚNI O NIEBIE

I TYLE

Prawda jest jedna

BOJĄ SIĘ NAS


komentarzeFacebook