Archwium > Numer 556 (12/2019) > Orientacje > KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

Anna Król i Paulina Wilk zawodowo zajmują się książkami i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Czytają nowości i klasykę. Reportaże i powieści. Książki dla dzieci i dla dorosłych. Wierzą w moc kultury czytania i inspirują innych do sięgania po literaturę. Zobaczcie, jakie tytuły zachwyciły je w minionym roku.

Anna Król, Paulina Wilk

Półka Ani

Zimowla

Dominika Słowik

SIW Znak

Zimowla to druga powieść młodziutkiej autorki. I jest to powieść wspaniała, świetnie literacko napisana, wciągająca i tajemnicza. Dominika Słowik w brawurowy sposób miesza w niej czasy, światy i rzeczywistości. Wszystko w tej książce jest zwyczajne i magiczne zarazem. Nie ma jasnej granicy między fantazją bohaterów a zdarzeniami, które mają miejsce w niewielkim miasteczku – Cukrówce. Zimowla przypomina wczesne powieści Olgi Tokarczuk, np. Prawiek i inne czasy. To podobnie czuła opowieść o zwykłości, która wymyka się oczywistemu opisowi. Chce się czytać Zimowlę wieczorami, poznając kolejnych bohaterów i śledząc ich historie, z których każda jest tak samo ważna i niesamowita. Dominika Słowik napisała książkę zaskakująco dojrzałą i przemyślaną, tworzoną bez pośpiechu. Warto było na nią tak długo czekać.

Serotonina

Michel Houellebecq

przeł. Beata Geppert
W.A.B.

Serotonina to hormon szczęścia. Podobno u mężczyzn jego poziom jest średnio o trzydzieści procent wyższy niż u kobiet. Ta prawidłowość nie dotyczy chyba jednak Michela Houellebecqa. A z całą pewnością nie dotyczy ona Florenta-Claude’a Labrouste’a – mrocznego, depresyjnego bohatera jego ostatniej powieści. Wydawałoby się, że Houellebecq powtarza w Serotoninie wszystkie swoje pisarskie sztuczki – jest cyniczny, zgryźliwy, mizoginiczny. Czytelnicy będą mieli kłopot z rozróżnieniem tego, co jest poglądem francuskiego pisarza, a co osobowością jego bohatera. Jak zwykle bowiem Houellebecq korzysta z literackiego alter ego, by przypomnieć nam o swoim rozpaczliwie pesymistycznym stosunku do świata. Serotonina to świetna książka o dojrzewaniu do sytuacji, w której nie pozostaje nam nic innego jak tylko przyznanie, że co jak co, ale życie to nam nie wyszło. To książka o dorosłości, przemijaniu, zadziwieniu nowoczesnością i oczywiście hipochondrycznej męskości. Houellebecq w świetnej formie.

Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki

Jarosław Mikołajewski

Dowody na Istnienie

Zaskakująco osobista książka pisarza i poety Jarosława Mikołajewskiego. Studium zakochania w nieżyjącej poetce i szaleńczej próby dotarcia do jej wnętrza. Wydawałoby się, że Mikołajewski opisuje poszukiwania, jakich się podjął, by lepiej poznać przedwojenną poetkę Zuzannę Ginczankę, ale tak naprawdę uczestniczymy w jakiejś obsesyjnej próbie zbliżenia się do kobiety, która od ponad 80 lat nie żyje. Mikołajewski popada w rodzaj literackiego obłędu – jeździ do miejsc, z którymi związana była Ginczanka, czyta wszystko, co o niej napisano, spotyka się z ludźmi, którzy ją znali, fantazjuje o kąpieli w wannie, w której ona się zanurzała. Niezwykła opowieść reportażowa i biografia niespodziewanej miłości. Uczucia do cienia, za którym nigdy nie zdołamy nadążyć.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Król - pisarka, wydawca, autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" i "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" oraz spektakli teatralnych i projektów; pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festivalu oraz współtwórczyni niezależnego centrum literackiego Big Book Cafe. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

KRAJOBRAZ PO HARVEYU

SZCZELINY ISTNIENIA

NIEDZIELA NA GŁÓWNYM

NA KOŃCU JĘZYKA

ZACZĘŁO SIĘ


komentarzeFacebook