KROTOCHWILA

Paweł Krupa OP

Miliardy świątecznych życzeń spłynęły po nas jak woda po gęsi i świat u progu nowego roku wcale nie stał się lepszy. W dodatku znaki na niebie i na ziemi, a zwłaszcza na ziemi, nie napawają optymizmem na przyszłość. Zatem na pohybel cieniom i dla poprawienia humoru – będzie krotochwilnie.

Dopiero w Rosji moje nazwisko nabrało prawdziwego znaczenia, i to w sensie dosłownym. Zaczęło się w portierni archiwum, do którego regularnie uczęszczam. – Wasza familia? – zapytała uprzejmie pani w okienku. Odpowiedziałem bez wahania, akcentując, jak należy, środkowe „u”. Pani popatrzyła na mnie zagubiona i zapytała, jak się to pisze. Zdziwiony, bo przecież pisownia mojego nazwiska jest naprawdę nieskomplikowana, powtórzyłem powoli i wyraźnie. – To może pokaże mi pan paszport, żebym mogła przepisać – poprosiła, w dalszym ciągu nie wiedząc, jak zapisać ten obco brzmiący wyraz. – Ale tam będzie napisane łacińskim alfabetem, więc nie wiem, czy pani to pomoże – odezwała się młoda kobieta, która czekała za mną na swoją kolej. Pani w okienku zafrasowała się na dobre, ale w mojej głowie na szczęście zapaliło się małe światełko. – Krupà – powiedziałem, tym razem akcentując ostatnią samogłoskę. Twarz pani w okienku rozjaśniła się natychmiast. – Krupà kak krupà?– Da – odpowiedziałem triumfalnie – Krupà kak krupà! Po czym, zwracając się do młodej damy za mną, wyjaśniłem: – Widzi pani, musiałem przyjechać do Rosji, żeby moje nazwisko odzyskało swoje pierwotne znaczenie, w Polsce nikt już nie używa tego słowa, choc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POKORNY ZWYCIĘZCA

PRZYWRÓCIĆ NORMALNOŚĆ

TANGO DLA TROJGA

I TYLE

WSPÓŁCZUĆ BOGU


komentarzeFacebook