Archwium > Numer 560 (04/2020) > Felietony > MIĘDZY MŁOTEM A...

MIĘDZY MŁOTEM A...

Paweł Krupa OP

Jeden z moich tutejszych braci, Rafał, od kilku miesięcy z dumą nosi w kieszeni rosyjski paszport. Zabiegi o zdobycie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej były długie i żmudne, ale w końcu się udało. Niedawno wybrał się do przychodni. Pani w rejestracji, na widok jego nazwiska, zapytała, czy czasem nie ma polskich korzeni. A kiedy usłyszała, że jest Polakiem, tylko właśnie postarał się o rosyjskie obywatelstwo, wykrzyknęła: Co pan narobił! Tylu Rosjan chciałoby mieć zagraniczny paszport i zwiewać stąd na drugi koniec świata, a pan do nas?! Jej podniesiony głos zaalarmował koleżankę z okienka obok, która podeszła i z niedowierzaniem zaczęła oglądać nowiutki dokument. – Niech mi pan poda bodaj dwa powody – zwróciła się do Rafała – dla których chciał pan mieć nasze obywatelstwo. Na to mój współbrat odparł z rozbrajającym uśmiechem: – Pani to jeden powód, a pani koleżanka – drugi. Damy, wyraźnie zachwycone, spiekły raczka i nie miały więcej pytań.

Rafał jest nie tylko mistrzem dwornej riposty, ale także autorem zabawnych językowych pomyłek. Mieszka w Rosji od kilkunastu lat, więc zdarza się, że szybciej i łatwiej przychodzą mu na język rosyjskie sformułowania, a polskie słowa dziwnie się plączą. Kiedyś, kończąc jakiś dłuższy wywód, oznajmił: „A ja się czuję jak między młotem a kadzidłem!”. Na moje zdumione spojrzenie zawahał się i wymruczał: „No, czy jakoś tak podobnie…”. Uciechy miałem co niemiara, kiedy z poważną miną zacząłem mu wyjaśniać subtelną różnicę pomiędzy kadzidłem a kowadłem, dodając przy tym z zatroskaną miną, że r (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dwa obrazy Naldiniego

Kto kocha, wypełnia Prawo

Pragnienie światła

KLUCZE (DO) PAPIEŻA - CIĄG DALSZY

BOJĄ SIĘ NAS


komentarzeFacebook