Archwium > Numer 561 (05/2020) > Felietony > PAMIĘTAJCIE O OGRODACH

PAMIĘTAJCIE O OGRODACH

Paweł Krupa OP

Nie będzie o wiosennych porządkach, kopaniu ziemi, przygotowywaniu rozsad i nasion. Zawarte w tytule słowa piosenki Jonasza Kofty są jednym z licznych cytatów, które w ostatnich dniach wydobywa na wierzch moja zagracona pamięć. Jak wielu ludzi na świecie spędzam tygodnie w tym, co nasz wciąż aktualizujący się słownik nazywa samoizolacją, i oglądam, słucham, czytam wieści ze świata, z Polski. Epidemia i polityka. Ta pierwsza mnie martwi, ta druga przyprawia o mdłości. Bezpardonowa walka, ciosy poniżej pasa, naginanie i omijanie prawa, hamletyzowanie, podniosłe słowa i niskie, spryciarskie zagrywki. Duch rycerskiej szlachetności zdaje się odbiegł od polityków już na dobre. Co mam robić ja, zwyczajny człowiek, co mogę, co powinienem? Bo przecież nie wyjdę protestować na ulicę, skoro wszelkie zgromadzenia są zakazane i nielegalne. W głowie więc pojawia się kolejny fragment wiersza, tym razem Zbigniewa Herberta: „Nasze oczy i uszy odmówiły posłuchu/ książęta naszych zmysłów wybrały dumne wygnanie” (Potęga smaku). A zatem odwrócić się plecami i – strząsając proch z butów – udać się na wewnętrzną emigrację?

Anna Achmatowa, wielka rosyjska poetka, zapytana przez znajomych, jak żyć w nieludzkich czasach, a koszmaru takich czasów – bolszewizmu, stalinowskich czystek, wojny i powojennego sowieckiego kulturkampfu w wydaniu Żdanowa – doświadczyła na własnej skórze, odpowiedziała: „Trzeba uprawiać swój ogród”. Czy wypowiadając te słowa, wiedziała, że wpisuje się w wielowiekową, piekną tradycję mędrców? Mó (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TEKST I KONTEKST

WIELKI WYBUCH MIAŁ SWÓJ WYBUCH

MIMO WSZYSTKO

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE TO GŁOS BOGA?!

WAKACJE


komentarzeFacebook