Archwium > Numer 562 (06/2020) > Orientacje > WRZEŚNIOWE POPOŁUDNIE

WRZEŚNIOWE POPOŁUDNIE
"Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia Ks. Tomas Halik"; tłumaczenie: Jacek Illg; Wydawnictwo Znak, Kraków 2020

Roman Bielecki OP

Z historycznego punktu widzenia Polska i Czechy są krajami chrześcijańskimi, jednak ich współczesny obraz religijności to dwa przeciwległe bieguny. U nas katolicyzm wciąż pozostaje dominującym wyznaniem, a u naszych południowych sąsiadów na odwrót – prawie siedemdziesiąt procent społeczeństwa deklaruje ateizm. Z tego punktu widzenia czytanie autobiografii kogoś ze środka tego doświadczenia, kto nie kryje sympatii i związków z naszym krajem, jest wyśmienitą lekcją historii wyjaśniającą powody takiego stanu rzeczy.

Ksiądz Tomas Halik ma wszystkie potrzebne ku temu atuty. Nazywany czeskim Tischnerem, z wykształcenia jest socjologiem, filozofem i psychologiem. Wciąż aktywny duszpastersko, pozostaje od wielu lat rektorem kościoła Najświętszego Zbawiciela w Pradze, gdzie regularnie można słuchać jego kazań. Uczestnik czeskich debat politycznych ostatniego półwiecza. Wieloletni współpracownik Watykanu i czeskiego episkopatu. Przez chwilę nawet (sic!) kandydat na następcę prezydenta Vaclava Havla. Ale przede wszystkim ksiądz, którego kapłańska droga pozostaje dla nas duchową egzotyką. A to z tej racji, że nie doświadczyliśmy w Polsce sekularyzacji na masową skalę i stworzenia struktur kościelnych podległych państwu, jak to miało miejsce w Czechosłowacji. Mimo ogromnych szykan, jakie dotykały nas w czasach socjalizmu, skazanie kogoś na więzienie tylko za to, że jest księdzem, było nie do pomyślenia. Nie doświadczyliśmy również, przy całym tragizmie stanu wojennego, militarnej pacyfikacji społecznego buntu na taką skalę, jaką było stłumienie wydarzeń Praskiej Wiosny w 1968 roku, zakończone samospaleniem Jana Palacha, studenta Uniwersytetu Karola w Pradze. Jak wspomina tamte wydarzenia ksiądz Halík – wtedy jeszcze student socjologii – było to symboliczne wejście w trwającą dwadzieścia lat „ciemną mroźną noc”.

Z tych to chociaż powodów warto zajrzeć do biografii autora, który w 1978 roku potajemnie przyjął święcenia kapłańskie i aż do przełomu politycznego w 1989 roku pracował jako świecki psychoterapeuta w poradni antyalkoholowej. Przez cały ten czas pozostawał ukrytym księdzem, o czym nie wiedziała nawet mieszkająca z nim matka. Wyjaśniając zasady konspiracyjnego działania Kościoła, tłumaczy: „Obowiązywała zasada, że o swoim kapłaństwie mogliśmy powiedzieć tylko ludziom, których dobrze znamy, o których wiemy, że potrafią milczeć i dochować tajemnicy w ekstremalnych warunkach, i którzy z jakiegoś powodu potrzebują kapłańskiej posługi”. W takich warunkach kształtowały się jego światopogląd i tożsamość.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Przyjaciele pani Walentyny

O zaletach polowania na zebry

Wstęp

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy czytelnicy,


komentarzeFacebook