Archwium > Numer 562 (06/2020) > Felietony > NOSTALGIA PRZYSZŁOŚCI

NOSTALGIA PRZYSZŁOŚCI

Paulina Wilk

Coś mi stanęło w gardle. Dosłownie, ale i w przenośni. Trudno przełknąć to, co się dzieje, i to, co się nie wydarzy. Przełknąć i pójść dalej. Kiedy tata uczył mnie jeździć samochodem i wychodziliśmy kanciastym volkswagenem z zakrętu, mawiał: „No, córuś, teraz śmiało naprzód!”.

No więc owszem, śmiało. Tylko czy jest jakieś naprzód?

Popijam ciepłą wodę z miętą i liczę, że dziwny opór w gardle odpuści. Tymczasem się zastanawiam, co mi tam właściwie utkwiło. Wydaje mi się, że chodzi o słowo „przyszłość” – trochę gładkie, trochę szeleszczące, zakończone słodko, podszczypująco. Nie wypowiadam go teraz, nie obracam w myślach. Jakby jutra miało nie być.

Jeszcze chwilami wierzę, że wsiądę w lipcu do samolotu i przeniosę się w Himalaje. Taki był plan. Bilet mam przecież kupiony. Całkiem niedawno powiedzenie: „Mam już bilet” oznaczało de facto: „Wyjeżdżam”. Wystarczały pieniądze, innych przeszkód nie było. Tuż przed zamknięciem granic – nie wiedząc, że ono nastąpi – wybrałam się do Wiednia, ale już z postanowieniem, że na jakiś czas przestanę latać, posiedzę, pomieszkam. Postanowiłam tak, ponieważ – co wyznaję teraz z niejakim wstydem i zgrozą – już mi się jeździć odechciewało. Za dużo tego było: pakowania, wylatywania, wyczekiwania na bagaż, wracania. Zachwytów, odkryć i widoków nigdy nie miałam dość, ale nie lubiłam technologii podróży: rutynowej, nudnej. Gdy się jeździ po dalekim świecie, coraz trudniej zejść z utartego szlaku i nie wpaść w koleiny wyżłobione przez przemys (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WIETRZNE MIASTO

NIEDZIELA NA GŁÓWNYM

ZACZĘŁO SIĘ

ROWERZYSTOM CHCE SIĘ ŻYĆ

BOGINI NA TYGRYSIE


komentarzeFacebook