Archwium > Numer 564 (08/2020) > Felietony > DZIEŃ Z PANEM KAZIEM

DZIEŃ Z PANEM KAZIEM

Stefan Szczepłek

Oprowadzając wycieczki po Stadionie Narodowym, wizytę zaczynam zawsze w pobliżu pomnika Kazimierza Górskiego. Przyjeżdżają goście z całej Polski, w różnym wieku, na różnym poziomie. Wskazując na pomnik, pytam: Czy wiecie państwo, kim był Kazimierz Górski?

Z każdym kolejnym rokiem tych, którzy wiedzą, jest coraz mniej. Kiedy selekcjonerem reprezentacji był Adam Nawałka, młodzi zwiedzający stadion byli przekonani, że przed nim nie pracował w Polsce żaden trener godny zapamiętania. Trochę się więc dziwili, kiedy mówiłem, że drużyna pana Górskiego zajęła trzecie miejsce na świecie i zdobyła dwa medale olimpijskie. Naprawdę? Polacy tak kiedyś grali? – nie wierzą. Nagle banalne zwiedzanie stadionu staje się lekcją historii Polski.

Zapewne coraz mniej ludzi pamięta, że Kazimierz Górski był nie tylko świetnym trenerem, ale i jedną z najpopularniejszych, najbardziej lubianych osób w kraju. A jednocześnie ci sami ludzie, którzy go kochali, nie oddali na niego dość głosów, żeby znalazł się w parlamencie. Górski próbował dwukrotnie i dwa razy przegrywał.

Trudno mi to uzasadnić inaczej niż, paradoksalnie, jako jeszcze jedno wotum zaufania. Być może wyborcy uważali, że Kazimierz Górski jest człowiekiem tak prawym i wiarygodnym, że szkoda go do cyrku na Wiejskiej. Niech się wypowiada w każdej sprawie, ale jako nasz pan Kazimierz, a nie poseł lub senator.

W przyszłym roku obchodzić będziemy setną rocznicę jego urodzin. Muzeum Sportu i Turystyki planuje z tej okazji wystawę, a rodzina pana Kazimierza, z którą jestem za (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SĄDNE DNI

PIŁKA JEST DLA MNIE WIELKĄ ZAGADKĄ

MOGIŁA POD MUREM

MARZENIA SPOD CHOINKI

LUDZIE OD ŚWIĘTA


komentarzeFacebook