Archwium > Numer 565 (09/2020) > Felietony > CESARZOWA W AWANGARDZIE

CESARZOWA W AWANGARDZIE

Paweł Krupa OP

Jedną z książek, które przeczytałem podczas kwarantanny, jest znakomita monografia poświęcona kościołowi św. Katarzyny w Petersburgu, autorstwa nieżyjącej od ponad dwudziestu lat Romualdy Hankowskiej. Szkoda, że nie mogę już z nią porozmawiać, bo jej dzieło jest jak pyszne danie – choć talerz wylizany do czysta, dokładki by się nie odmówiło. Tak pisać potrafią tylko ci, którzy nie boją się przepastnych czeluści archiwów i kurzu starych dokumentów. Pani Hankowska była historykiem sztuki, specjalistką w dziedzinie konserwacji zabytków, ale przede wszystkim pełną pasji badaczką, która nie pomijała żadnych ważnych znalezisk. Dlatego jej praca, zaplanowana początkowo jako opis petersburskiej budowli, przekształciła się w studium daleko przekraczające granice historii architektury.

Kamień węgielny pod budowę pierwszej świątyni rzymskokatolickiej w Rosji został uroczyście wmurowany w 1763 roku pod osobistym patronatem cesarzowej Katarzyny II. Na rewersie wybitego na tę okoliczność srebrnego medalu z podobizną imperatorowej czytamy: „Na chwałę Dobrego i Najwyższego Boga oraz świętej Katarzyny dziewicy i męczennicy, patronki tego kościoła, pod najłaskawszą opieką imperatorowej Wszechrosji Katarzyny II w drugim roku jej panowania, w piątym roku panowania papieża Klemensa XIII, hrabia Franz de Santis, w imieniu tejże imperatorowej, pierwszy kamień położył dnia 16 lipca”. Kościół miał być centrum religijnym dla katolickich poddanych rosyjskich oraz gości północnej stolicy, dla porządku podzielonych na cztery nacje: Niemców, Francuzów, Włochów i Pol (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Pycha

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

SYNOD

W BOŻYM OGRÓDKU: BRAT PASCAL (1905 - 1966)

WYTŁUMACZ MI


komentarzeFacebook