POCIĄG POLSKI

Stefan Szczepłek

W ciągu dwóch tygodni odbyłem dwie podróże pociągiem: do Krakowa i do Trójmiasta. Nic nadzwyczajnego. Kiedyś to była norma. Co tydzień jeździło się na jakiś mecz, wywiad, spotkanie. Na dworcach czułem się jak w domu, a do Krakowa, Poznania, na Śląsk czy nad morze jeździłem jak do siebie. Wszędzie grano w piłkę, w każdym miejscu miałem znajomych. Wysiadałem na peronie i wiedziałem, co mam ze sobą zrobić. Czasami ktoś na mnie już czekał.

Coś się zmieniło. Moja aktywność spadła nie tylko z powodów biologicznych. Kraj też stanął. Pierwsze od miesięcy pójście na dworzec i pierwsza po kilku latach podróż do Krakowa łączyły się ze stresem, o jakim jeszcze do niedawna bym nie pomyślał.

Pociągi kursują często, są czyste, ładne. Nie odróżniam włoskiego pendolino od bydgoskiej pesy. Kiedyś w Tokio robiłem sobie zdjęcie przy shinkansenie. Jak większość pasażerów z Europy. Dziś pod względem urody mamy podobne pociągi, chociaż jeszcze nie tak szybkie.

Kiedy pod kanałem La Manche ruszył pierwszy pociąg TGV, łączący Paryż z Londynem, Grzegorz Dobiecki, korespondent TVP, zrobił reportaż z podróży. Przy szybkości pociągu ponad 300 kilometrów na godzinę postawił na stoliku monetę jednofuntową. Ustawił ją na rancie. Ani drgnęła. Pomyślałem, że użył w tym celu niewidocznego dla telewidzów kleju lub gumy do żucia. Kiedy kilka lat później sam odbywałem taką podróż, też ustawiłem funta i ani drgnął. Przeprosiłem Grzegorza.

Mam wrażenie, że gdyby złotówka była tak gruba i mocna jak funt, mógłbym zrobić podobną sztukę na trasie Warsz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ ŚWIAT

POCIĄG POLSKI

SZCZEBRZESZYN, CHRZĄSZCZ I WIEPRZ

SAMOTNOŚĆ MISTRZÓW

SZELEST POŻÓŁKŁYCH KARTEK


komentarzeFacebook