IMIGRANT

Pierwszy raz zostałem imigrantem w 1992 roku. W czerwcowy poranek, zaopatrzony w zaświadczenie o stypendium studenckim, które, chociaż nie pokrywało kosztów zwykłego utrzymania w Paryżu, to jednak wystarczyło, żebym mógł uzyskać wpis na uczelnię (potwierdzenie preinskrypcji z dumą trzymałem w foliowej koszulce), stanąłem we francuskim konsulacie w Warszawie. Pani w okienku zapytała uprzejmie, o co chodzi, podała odpowiedni formularz, poprosiła, żebym go wypełnił na miejscu, oddał jej wraz z paszportem i zaświadczeniami, a wizę studencką dostanę na drugi dzień. Po kilku minutach ponownie stałem przed okienkiem, pani wzięła dokumenty, lecz kiedy rzuciła okiem na moje zdjęcie w paszporcie, na którym widniałem – a jakże! – w koloratce, wyraźnie zrzedła jej mina. – Pan jest księdzem? – zapytała. Trudno było zaprzeczać. – No to, niestety, procedura nie będzie taka prosta – oświadczyła. – Musi pan wypełnić cztery formularze, dołączyć zaświadczenie z Sekretariatu Episkopatu Polski, wszystkie te dokumenty wraz z kserokopią paszportu przynieść do nas, po czym my wyślemy je do Paryża, gdzie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zostanie podjęta decyzja o tym, czy przyznać panu wizę, czy nie. Całość potrwa trzy miesiące. – Ale ja za parę dni wyjeżdżam na naukę języka – jęknąłem. – Może pan jechać bez wizy jako turysta, a potem wróci pan i odbierze wizę w Warszawie, oczywiście jeśli zostanie przyznana.

Nie pomogła jeszcze jedna próba tłumaczenia, że do Paryża nie jadę pracować duszpastersko, tylko studiować, i to na państwowej uczelni. Pani rozłożyła ręce: – Wobec księży (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Szczęśliwi idioci

AD VOCEM

PRZEBACZYĆ MOGĘ TYLKO JA

Rany czy blizny?

Kawałki diabelskiego lustra


komentarzeFacebook