Archiwum > Numer 515 (07/2016)
z audiobookiem "Oczko" Krzysztofa Popławskiego OP
W drodze 2016, nr 07
O współpracy, stosunkach polsko-żydowskich oraz o duszpasterzu ojcu Tomaszu Pawłowskim OP. W prezencie - audiobook z książką "Oczko" Krzysztofa Popławskiego OP. O indywidualistach i społecznikach, lepiej być razem czy osobno, czy "wspólne" musi znaczyć "niczyje" - na te pytania w lipcowym numerze odpowiada prof. Zbyszko Melosik, pedagog i socjolog. Włodzimierz Zatorski OSB mówi o tym, jak pogodzić indywidualizm z dobrem ogółu oraz czy jesteśmy skazani na wybór między dyktaturą przełożonych a tyranią tłumu. Dobrym przykładem pracy zespołowej są sukcesy pływaczek synchronicznych, o których przeczytamy w reportażu. O niełatwych stosunkach polsko-żydowskich mówi prof. Paweł Śpiewak. Dyrektor ŻIH tłumaczy czym jest antysemityzm z punktu widzenia Żydów, czy istnieje wśród Żydów coś takiego jak antypolonizm, o jakim pojednaniu możemy dzisiaj mówić. Ks. prof. Waldemar Chrostowski wyjaśnia, jak myśleć o relacjach między chrześcijaństwem i judaizmem - dlaczego często przypominają one relacje małżonków po rozwodzie. Przypomina, że antysemityzm nie jest akceptowany przez Kościół. Publikujemy reportaż o rodzinie Ulmów z Markowej koło Rzeszowa, która za ukrywanie żydowskich sąsiadów zapłaciła życiem. W numerze ponadto: wspomnienia o legendarnym duszpasterzu i założycielu krakowskiej "Beczki" oraz rzeszowskiej "Szopki" - ojcu Tomaszu Pawłowskim OP; reportaż o szkole pisania ikon oraz rozmowa z papieskim fotografem, Arturo Marim o fenomenie Światowych Dni Młodzieży. Do wakacyjnego numeru dołączamy płytę z audiobookiem Oczko, Krzysztofa Popławskiego OP. W zamieszczonej w numerze rozmowie autor odpowiada, skąd czerpał inspiracje do 21 opowiadań (anty)klerykalnych i co jest dla niego najtrudniejsze w byciu kapłanem.

rok wydania: 2016
liczba stron: 184
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Razem czy osobno?


Starsi bracia


Tomasz Pawłowski OP 1927-2016
Tomasz Pawłowski OP
Jan Andrzej Kłoczowski OP, Katarzyna Kolska Ewa Haczyk-Plumley

Miał to, czego szukaliśmy, a w dodatku poukładane równo i proporcjonalnie. Nie było w nim żadnego nadmiaru albo braku. Trochę rubaszności i jowialności, dużo inteligencji i precyzyjnej obserwacji. Ale najwięcej było w ojcu Tomaszu zdrowego rozsądku.

Sylwester Szefer

Ojciec Tomasz Pawłowski nie musiał sporządzać przed śmiercią testamentu, bo z rzeczy materialnych nie miał nic do przekazania. A spadek duchowy? To całe jego życie, którego nie sposób zamknąć nawet w sześciu napisanych przez niego książkach.

Adam i Małgorzata Kawałkowie

Opowiadał, że Jan Góra marzył o pogrzebie z tłumem ludzi. Zapowiadał, że u niego takiego tłumu nie będzie. Żartował. Żegnaliśmy go tłumnie.

Liliana Sonik

Podkreślanie po śmierci kapłana, że był człowiekiem wiary, brzmi idiotycznie. OK. Tylko że w przypadku Tomasza była to rzeczywistość tryskająca energią. Wiara w Chrystusa i w najwyższy sens przesłania Ewangelii stanowiły o jego sile.

Tomasz Pawłowski OP

Feminizacja Kościoła, nagminne obleganie księdza przez dewotki i studentki, napełnia mnie zgrozą. To klęska Kościoła, choć oczywiście nie ostateczna, bo "bramy piekielne go nie przemogą".Reportaż


Światowe Dni Młodzieży


Orientacje


Felietony


Pytania w drodze
Mateusz Przanowski OP


Dominikanie na niedziele
Facebook