Archiwum > Numer 533 (01/2018)
Uwierz w Boga
W drodze 2018, nr 01
Przewodnim tematem styczniowego numeru jest wiara. O łasce wiary i tzw. martwej wierze pisze Michał Golubiewski OP; nieodmawianie litanii czy różańca wcale nie oznacza słabej wiary - przekonuje ks. Grzegorz Strzelczyk; o niebezpieczeństwie tego, że dla kogoś ważniejsze może być mówienie o Bogu, niż drugi człowiek pisze Krzysztof Popławski OP. Co robić kiedy od wiary odchodzi dziecko, współmałżonek - radzi Paweł Kozacki OP. Co można poradzić tym, którzy ubolewają nad brakiem łaski wiary? - zastanawia się Małgorzata Mazur. Przejmującą historię o tym, jak niewierzący mąż uświęcił się, dzięki swej żonie - kreśli Dominik Jarczewski OP. W numerze ponadto: wspomnienie o zmarłym księdzu Andrzeju Szpaku, charyzmatycznym duszpasterzu hipisów; rozmowa z Katarzyną Bosacką o wyższości lokalnej żywności nad sprowadzaną z egzotycznych krajów i mitach o niedostępności zdrowego jedzenia; o "modlitewnej elektrowni" Adoremus Centre na jednej z Wysp Normandzkich. Tomasz Gałuszka OP opowiada o pewnym nieznanym procesie średniowiecza, związanym z donosem na dominikanina Mikołaja z Brześcia. Mateusz Przanowski OP pisze o kłopotach z tłumaczeniem "Ojcze nasz".

rok wydania: 2018
liczba stron: 150
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Uwierz w Boga
Michał Golubiewski OP

Jeżeli ktoś pragnie wiary lub się o nią modli, jest już w pewien sposób na drodze wiary i prowadzony przez Bożą łaskę. Stąd jest już naprawdę niedaleko do spotkania z Bogiem w wierze.

ks. Grzegorz Strzelczyk, Roman Bielecki OP

Nieodmawianie litanii czy różańca wcale nie oznacza słabej wiary. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie życia duchowego aktualnie jestem. Nie wszyscy i nie od razu czytają Pismo Święte. Czy to znaczy, że mają słabą wiarę?

Krzysztof Popławski OP

Każde dzielenie się wiarą dla dobra drugiego człowieka jest ukazywaniem miłości Chrystusa. Powiedziałem "dzielenie się wiarą dla dobra człowieka", bo istnieje takie niebezpieczeństwo, że dla kogoś ważniejsze będzie mówienie o Bogu niż drugi człowiek.

Paweł Kozacki OP, Katarzyna Kolska

Jeśli chodzi o to, kto jest blisko Pana Boga, a kto jest od Niego daleko, kto w Niego wierzy, a kto nie, to mam wrażenie, że granica przebiega troszeczkę inaczej niż tylko pomiędzy tymi, którzy praktykują i nie praktykują.

Małgorzata Mazur

Codziennie czuję wewnętrzną potrzebę, by za dar wiary dziękować. Czy można coś poradzić tym, którzy boleją nad brakiem łaski wiary? Jeśli boleją, to chyba znaczy, że wiara już w nich jest.

Dominik Jarczewski OP
"Uświęca się bowiem niewierzący mąż dzięki swej żonie" napisał św. Paweł w Liście do Koryntian. Krzepiące słowa. Ale czy rzeczywiście tak jest w życiu? Sami się przekonajcie.Ksiądz od hipisów


Reportaż


Intrygujące karty Kościoła


Pytania w drodze


Orientacje


Felietony


Dominikanie na niedziele
Facebook