Archiwum > Numer 563 (07/2020)
Praca zbiorowa
W drodze 2020, nr 07
CO W LIPCOWYM MIESIĘCZNIKU "W DRODZE"

BOLI, BO TO MÓJ KOŚCIÓŁ
Ostatnie miesiące... ba! tygodnie nie oszczędzają nas, katolików. Nie milkną echa drugiego dokumentu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. Ujawniane są nowe szczegóły tej sprawy, a także inne przypadki. Biskup kaliski broni się, rozsyłając listy do diecezjan, księży i biskupów. Oskarża Prymasa Polski oraz świeckich zaangażowanych w pomoc zranionym. Wtórują mu niektóre środowiska katolickie. Papież Franciszek wydaje wojnę pedofilii, a tymczasem wciąż brak oczekiwanej odpowiedzi z Watykanu na bulwersujące nas skandale. Skąd wziąć na to wszystko siły? Jak zostać w Kościele? Jak odpowiadać na zło i pomóc Kościołowi? Odpowiada Wojciech Ziółek SJ.

OBIEGOWE MITY O CELIBACIE Niektórzy mają już odpowiedź na problem skandali seksualnych. To wszystko wina celibatu, który może jest szczytny i pogłębia życie duchowe, ale w praktyce stanowi zbyt wygórowane wymaganie dla księży i rodzi frustrację. Czy rzeczywiście? W lipcowym numerze dominikanin Łukasz Wiśniewski tłumaczy racje teologiczne stojące za celibatem, natomiast psycholog i seksuolog Ewa Kusz, od lat zaangażowana w pomoc ofiarom pedofilii, wyjaśnia, powołując się na dostępne badania, że nie ma prostego związku między celibatem a wykorzystywaniem seksualnym nieletnich. "Nie jestem ani za celibatem, ani przeciw niemu. Uważam jednak, że argumentem za zniesieniem celibatu (...) nie powinno być to, że w ten sposób załatwimy wszystkie problemy księży, bo nie załatwimy. Musi być inna racja, ponieważ celibat sam w sobie nie stwarza problemu". Problemem jest jego dojrzałe przeżywanie. Temat, który wciąż się pomija w Kościele. Podobnie, jak rozmowę rodziców z dziećmi o seksie. A to ogromna szkoda, bo można by zapobiec wielu tragediom.

BYĆ JAK INFLUENCER
Kiedyś autorytetem młodzieży był piosenkarz, zespół muzyczny, aktor. Dziś ich miejsce zajęli internetowi influencerzy, nierzadko rówieśnicy, którzy zarabiają grube pieniądze na reklamowaniu markowych ubrań, robieniu kawałów rodzicom czy graniu w gry komputerowe ? wszystko oczywiście filmowane i komentowane niewybrednym językiem na YouTubie. Czy rodzice są w stanie kontrolować treści, jakimi karmią się dzieci? Jak twórczo rozmawiać z dzieckiem o jego internetowych zainteresowaniach? A może powinniśmy wprowadzić w szkole nowy przedmiot, uczący krytycznego przeglądania treści w sieci? Na te i inne pytania odpowiadają specjalista ds. komunikacji internetowej Wojciech Kardyś i psycholog Anna Dembińska.
Ponadto w lipcowym numerze miesięcznika "W drodze" dr Szczepan Cofta o tym, czy pandemia zbierze żniwo wśród pacjentów, którzy podczas kwarantanny unikali chodzenia do lekarzy, Leonard Bielecki OFM o Kościele, który przeniósł się do Internetu, zaś Wojciech Surówka OP o grzechu ekologicznym.
Miesięcznik "W drodze" można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.
Dominik Jarczewski OP

rok wydania: 2020
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Celibat


Kogo słuchają nasze dzieci


Świat po wirusie


Nie taki Stary Testament


Orientacje


Pytania w drodze


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook