Archiwum > Numer 565 (09/2020)
Praca zbiorowa
W drodze 2020, nr 09
O SUMIENIU, DOBRYM SZEFIE I MSZY BEZ KSIĘDZA WE WRZEŚNIOWYM MIESIĘCZNIKU "W DRODZE"

Po ostatnim synodzie dotyczącym Amazonii docierały do nas przede wszystkim medialne rewelacje o zniesieniu celibatu czy tańcach liturgicznych. Prawdziwe jego sedno, czyli pytanie o głód eucharystyczny wiernych wydawało się tyleż nieciekawe, co odległe... aż do czasu pandemii. Dominikanin ojciec Dominik Jurczak uważa, że czas izolacji boleśnie odsłonił kryzys przeżywania wiary we wspólnocie. Gdy odcięto dostęp do sakramentów, okazało się, że niewiele pozostało. A przecież parafia ma być miejscem wspólnej modlitwy, pobożności, rozważania Pisma Świętego i spotkań, które wykraczają poza Eucharystię. Tylko w takiej wspólnocie - żywej, zaangażowanej i rozmodlonej mogą się rodzić nowe powołania. Czy odrobimy tę lekcję? Czy naprawdę chcemy ograniczyć Kościół do stacji obsługi sakramentalnej?

PREZES I JEGO EGO
Czy można mieć szefa idealnego? Albo przynajmniej dobrego? A jeśli tak, to w jaki sposób powinien traktować swoich pracowników? Na te pytania odpowiada Dariusz Duma, który nie ukrywa, że przywództwa trzeba się nauczyć. Dobry szef pozwoli pracownikom szemrać za plecami, bo wie, że wtedy dają upust swoim emocjom. Chwalić będzie publicznie, krytykować - na osobności. Nie musi mieć charyzmy, ale powinien promować atmosferę współpracy i zaufania. A przede wszystkim powinien szanować podwładnych. Pobożne życzenia? - Niekoniecznie. Wymaga to jednak pracy nad sobą.

STRZYŻENIE LITERATURY
Telewizja bez Przeminęło z wiatrem, szkoła bez W pustyni i w puszczy, Nie-Boskiej komedii, a nawet Jądra ciemności? W odpowiedzi na falę protestów antyrasistowskich pojawiają się postulaty oczyszczenia kultury z tekstów ocenianych dziś jako rasistowskie, ksenofobiczne, patriarchalne. Czy rzeczywiście to najlepsza droga do zmiany mentalności i promowania szacunku dla innych? Jerzy Sosnowski przekonuje, że, choć trudno obecnie obronić niektóre tezy nawet największych pisarzy, lektura niepoprawnych politycznie tekstów może dać uczniom wiele do myślenia.

Ponadto we wrześniowym numerze miesięcznika "W drodze" ks. Wojciech Węgrzyniak o tym, czym jest, a czym nie jest sumienie, Aleksandra Przybylska o tym, jak powinna wyglądać praca w pracy, a Stanisław Zasada o nieprzeciętnym dominikaninie i filozofie - ojcu Józefie Marii Bocheńskim OP, któremu przyszło negocjować z terrorystami.

Miesięcznik "W drodze" można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy Dominik Jarczewski OP

rok wydania: 2020
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Wiara jakiej nie znamy


Co wolno w pracy


Reportaż


Nie taki Stary Testament


Orientacje


Felietony


Pytania w drodze


Dominikanie na niedziele
Facebook