SIEDEM ROZMÓW JEZUSA

GUERCINO, JEZUS I SAMARYTANKA PRZY STUDNI(1640-1641), OLEJ NA PŁÓTNIE, MUZEUM THYSSEN-BORNEMISZA W MADRYCIE


 Tak jak w latach ubiegłych wraz z wielkopostnym numerem miesięcznika otrzymują Państwo płytę z dominikańskimi minirekolekcjami. Jest to komentarz do siedmiu rozmów Pana Jezusa. Opatrujemy go podtytułem „Rekolekcje dla zmęczonych”.

Po pierwsze, dlatego że zmęczenie, którego często nie cenimy, jest podstawowym doświadczeniem naszego życia. I choć traktujemy je jako bezużyteczne, to często stanowi ono wyjątkową okazję spotkania z Bogiem. On lubi zmęczenie. Nie wstydzi się być człowiekiem, z tym wszystkim, co przydarza się ludziom.

Po drugie, za zmęczeniem kryje się doświadczenie własnej niewystarczalności i ograniczenia. Jak powiedzieliby autorzy Pisma: doświadczenie niebycia Bogiem, czyli bycia stworzeniem. To nasza ludzka rzeczywistość, tak samo ważna, jak możliwość działania. Odsuwanie jej na dalszy plan czy wstydliwe skrywanie to próba bycia kimś innym, niż w rzeczywistości jesteśmy, próba bycia nieczłowiekiem.

W końcu zmęczenie jest przypomnieniem pragnienia Życia, dlatego też może się stać dla nas cenniejsze niż każde zabieganie. Odsłonić prawdę o nas i naszej kondycji. Możemy próbować jak najszybciej odzyskać siły i o zmęczeniu zapomnieć. Jednak wcześniej czy później przychodzi tęsknota za prawdziwym wytchnieniem. Wówczas nasze uszy stają się szczególnie podatne na zaproszenie Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Zaproszenie, które z trudem dociera do wypoczętych i pełnych sił…

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielki Jubileusz Roku 2000

listy nadesłane do redakcji

okladka

"Grzechy w kratkę" Piotra Jordana Śliwińskiego OFMCap

okładka


komentarzeFacebook