WIELKI NIEOBECNY?
Pierwsi wyznawcy Chrystusa nie byli nazywani chrześcijanami, ale właśnie "zwolennikami nowej drogi". Bo szli. My dzisiaj w Kościele jesteśmy często zwolennikami siedzenia.

EL GRECO, "ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO", 1596-1600, OLEJ NA PŁÓTNIE, MUZEUM PRADO W MADRYCIE


 

DOMINIK JARCZEWSKI OP: Mamy rozmawiać o Duchu Świętym. Ale tak właściwie to o Kim?

ADRIAN GALBAS SAC: O jednej z Osób Trójcy Świętej, która jest współistotna Ojcu i Synowi i o której mówimy w Credo, że jest Panem i Ożywicielem, czyli jest Bogiem. I to Bogiem, który działa w bardzo konkretny sposób: daje życie.

W jaki sposób? O jakie życie tu chodzi?

O życie w najpełniejszym znaczeniu. Życie człowieka w jego pierwotnym powołaniu, czyli w jego ukierunkowaniu na Boga. Bo to jest nasze powołanie: wyszliśmy od Boga i do Boga zmierzamy.

To znaczy, że bez Ducha Świętego nie jesteśmy ukierunkowani na Boga?

Bez Ducha Świętego jesteśmy trochę podobni do żeglarza, który dobrze sobie radzi ze sterami, potrafi przeciwstawiać się sztormom, świetnie i szybko płynie, tylko im dłużej płynie, tym bardziej oddala się od celu swojej wędrówki. Bo nie wie, dokąd płynie. Duch Święty jest tym, który ukazuje nam jasny cel życia.

Ducha Świętego każdy z nas otrzymał już w czasie chrztu. To po co jeszcze dublować to w bierzmowaniu?

Chrzest, Eucharystia i bierzmowanie to trzy sakramenty tzw. inicjacji chrześcijańskiej. Kościoły wschodnie nie rozdzielają ich – praktyka zachodnia tak. Nie chodzi tu jednak o przeciwstawianie ich sobie. Bierzmowanie jest pogłębieniem, udrożnieniem tego, co dokonało się w czasie chrztu. To jest trochę tak, jakby przyjechała wielka koparka i przejechała się po ko (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


bp Adrian Galbas SAC - ur. 1968, pallotyn, w latach 2011-2019 prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego, doktor teologii duchowości, ceniony duszpasterz i rekolekcjonista. Od stycznia 2020 biskup pomocniczy diecezji ełckiej, mieszka w Ełku. (wszystkie teksty tego autora)

Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

UMĘCZONY I POGRZEBANY

INACZEJ

Wybierajcie życie

KOCHAM CIĘ. KROPKA.

DLA NASZEGO ZBAWIENIA


komentarzeFacebook