blog post

Sparing księdza z filozofem

czyli Roman Bielecki OP i Tomasz Stawiszyński w pojedynku "Freud czy Bóg?"

Warszawska księgarnio-kawiarnia Big Book Cafe zaprasza na trzeci sezon Stand-upu literackiego. Pod hasłem “Podsłuch literacki” pisarze, dziennikarze, artyści i myśliciele będą podglądać i podsłuchiwać ważne zjawiska literackie, trendy społeczne oraz sprawy warte omówienia, a następnie dyskutować o nich na scenie.

 
Jako pierwsi w tym sezonie wystąpią: publicysta i filozof Tomasz Stawiszyński oraz dominikanin i dziennikarz Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". W sparingu „Freud czy Bóg?” będą się mierzyć na argumenty i cytaty. Każdy z nich w swoim narożniku otrzyma osobiste wsparcie aktora – Wojciecha Solarza i Wojciecha Kalarusa.
 
Zawodnicy zmierzą się w pięciu rundach, każdej odpowiada jedno z pięciu zagadnień: miłość, wolność, szczęście, nadzieja i sens życia. Przedstawią dwie różne filozofie – tę opartą na chrześcijańskim zaufaniu do Boga i tę związaną z refleksją filozoficzną i psychologiczną.
 
Bielecki OP i Stawiszyński w błyskotliwym pojedynku na argumenty i cytaty spróbują odpowiedzieć na pytania: jakie siły rządzą dziś człowiekiem? Czy to prawda, że wiara daje wolność? Czy jesteśmy niewolnikami popędów? Czy można żyć świadomie nie przyglądając się własnemu wnętrzu? Gdzie szukać pocieszenia – przed ołtarzem czy na kozetce? Kto wiedział lepiej – św. Augustyn czy Zygmunt Freud? I co warto trzymać przy łóżku - Biblię czy "Re-Wizję Psychologii" Jamesa Hillmana"?
Jeśli lubicie literacko-filozoficzne potyczki albo czasem zastanawiacie się nad sensem życia – tego wieczora bądźcie w Big Book Cafe (Warszawa, ul. Dąbrowskiego 81).
Szczegóły na stronie organizatora i na FB.

 


Komentarze