blog post

Każdy powinien mieć Księgę Paradoksów

Wojciech Kruk OP o książce Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i bpa Roberta Barrona

Żywe paradoksy, twoje i moje – nowa książka bp. R. Barrona

Tak naprawdę każdy powinien mieć Księgę Paradoksów. Nie chodzi tu tylko o świeżo przetłumaczony zbiór esejów Roberta Barrona, biskupa Los Angeles i jak mówią niektórzy, samego Internetu, ale przede wszystkim o te, zebrane z naszego życia i pieczołowicie przechowywane.

 

Książka Barrona może się jednak stać przewodnikiem jak je znajdywać i rozumieć. Sama bowiem doskonale ukazuje, jak w katolicyzmie funkcjonują obok siebie ostra czerwień i delikatna biel.

Żywe paradoksy są zbiorem trzystronicowych esejów o różnorodnej tematyce, zebranych jednak i uporządkowanych w kolejnych częściach: grzech i miłosierdzie; wiara i rozum; materia i duch; wolność i dyscyplina oraz cierpienie i radość. Pomimo niejednakowości poszczególnych tekstów, całość zaskakuje swoją harmonijnością, głębszą niż tylko trzymanie dyscypliny w liczbie znaków. Barron ujawnia swoją zdolność do wyciągania tego, co prawdziwie ważne i do poruszania ludzkim sercem w sposób, który można porównać do poczytnych tekstów Timothy’ego Radcliffe’a, byłego generała Zakonu dominikanów. Z tą różnicą, że biskup z LA kieruje się do czytelnika XXI wieku, przyzwyczajonego do krótkich i esencjonalnych treści, częstych zmian i silnych bodźców.

I tak Barron w jednym eseju wprowadza czytelnika w genealogię Chrystusa, by już w następnym przejść do historii XX wieku. Obok tematów spowiedzi i Opatrzności pojawia się informacja o najnowszej aplikacji na iPhone’a. Nie jest to promocja, ale zabieg biskupa, by pokazać, że w naszej codzienności mieszka Bóg, a starożytna mądrość Ojców Kościoła może być przełożona na obrazy dostępne współczesnemu człowiekowi.

Barron w swojej książce przyznaje się, że jego celem jest zakomunikowanie swojego widzenia prawdy ludziom, którzy mogą odnieść z tego pożytek. Nie można odmówić autorowi sukcesu, wiele z poruszanych wątków, przytaczanych cytatów, stawianych pytań zostaje na dłużej.

Jego krótkie eseje nadają się zarówno do czytania ich non stop, jak i do krótkiej lektury w pięciominutowej przerwie. Minusem tej ascetycznej formy jest niemożliwość głębokiego rozwinięcia i uchwycenia tematu z różnych stron. Przedstawione argumenty są argumentami Barrona lub takimi, z którymi się utożsamia. Eseje zatem zapraszają do refleksji, ale to jak głęboko czytelnik zajdzie, zależy od niego samego i dokonywać się będzie w jego życiu. Autor jest tego świadom, dlatego sam pisze: Ochrzczeni (…) powinni ćwiczyć swe umysły przez studiowanie filozofii, teologii, duchowości, historii Kościoła i żywotów świętych. I nie mogą zadowalać ich powierzchowne teksty napisane dla dzieci. Kłaniają się Augustyn, Orygenes, Bernard, Tomasz z Akwinu, Ignacy, Newman, Chesterton i Ratzinger.

Tym, których te poważne nazwiska przerażają, proponuje Fultona Sheena, C.S. Lewisa, Petera Kreefta, Georga Weigla i Roberta Spitzera, którzy zapewniają przystępniejszą, lecz wciąż wysoce pożywną strawę. Jest jeszcze czas na to, by do tych nazwisk dołączyć Roberta Barrona, jednak już teraz jego książki z sukcesem mogą służyć za inspirację i przedpokój klasycznych autorów chrześcijańskich.

 

O KSIĄŻCE

Harmonia przeciwieństw: ciało i dusza, Bóg i człowiek, cielesność i duchowość, łaska i natura, wiara i rozum, Pismo i tradycja – tak w skrócie można podsumować Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i, autorstwa najczęściej czytanego żyjącego katolickiego eseisty, mistrza wizualnych i werbalnych środków przekazu – biskupa Roberta Barrona. W Żywych paradoksach autor przywołuje wybitnych teologów wszystkich wieków chrześcijaństwa, szeroko nawiązując do współczesności, co dodatkowo stanowi o wyjątkowości tej publikacji.

 

O AUTORZE Robert Barron (1959 r.) jest biskupem pomocniczym diecezji Los Angeles. Założył katolicką wspólnotę Word on Fire, jest uznanym teologiem, mówcą i autorem. W 2018 roku ukazała się po polsku seria filmów „Katolicyzm”, której jest pomysłodawcą i twórcą. Przez swoje media społecznościowe dociera do milionów ludzi, przyciągając ich do wiary katolickiej.

 

RECENZENT Wojciech Kruk OP (1997 r.) Student Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Ojców Dominikanów w Krakowie. Redaktor czasopisma „Teofil”. Przed zakonem studiował dziennikarstwo i komunikację społeczną.

 

Do 10 listopada 2019 trwa konkurs, w którym nagrodą jest książka Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/iKLIKNIJ I WEŹ UDZIAŁ!


Komentarze