blog post

O nieumiejętności prowadzenia sporów

Łukasz Czop OP o książce Nowe stare błędy abpa Fultona J. Sheena

Arcybiskup Fulton J. Sheen powiedział kiedyś, że istnieją dwie drogi poznania, jak dobry jest Bóg: jedna to nigdy Go nie stracić, druga – stracić Go i na nowo odnaleźć. Do niedawna uważałem, że tylko Biblia jest księgą uniwersalną i że nie istnieją żadne inne, które można polecić dosłownie wszystkim.

Nowe stare błędy są takim pierwszym wydawnictwem. Książkę powinni przeczytać ludzie wierzący oraz ci, którzy z Kościołem są na bakier.

Abp F. J. Sheen w bardzo przystępny sposób walczył z fałszywymi opiniami na temat Kościoła, któremu zarzuca się, że jest wrogiem rozumu. Sheen genialnie rozprawia się z błędnym myśleniem, pokazując, że to właśnie Kościół katolicki wierzy w siłę ludzkiego rozumu, a jego przeciwnicy swoje wnioski opierają na nieprawidłowych przesłankach. To dzięki intelektualnemu wysiłkowi i racjonalnemu zwalczaniu błędnych doktryn zawdzięczamy wyraźne stanowisko Kościoła chociażby w takich kwestiach, jak natura Chrystusa czy Trójca Święta.

Jeśli zdarzają Wam się trudne rozmowy z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi na temat wiary, to ta książka jest skarbnicą argumentów, w które warto się uzbroić, bo Nowe stare błędy można potraktować jak zbiór odpowiedzi na zarzuty, które wbrew prawdzie stawia się Kościołowi. Czytelnika zdziwić może, że autor byłby bardziej zadowolony, gdyby racje oponentów były mocniejsze, by zmuszały do myślenia i rozwijania sztuki prowadzenia sporów. Niestety oskarżenia są miałkie i nijak mają się do konfrontacji, które przed epoką pragmatyzmu były bardziej rzeczowe i zmuszały teologów do myślenia. Sheen tęskni za tymi czasami.

Książka jest dla wszystkich, ale nie dotrze do osób, które uważają, że o Kościele i jego nieracjonalności wiedzą wszystko. Dlatego wartą tę książkę im sprezentować. Jeśli nawet na nowo nie odnajdą Boga, to może chociaż zauważą, że dzisiejsza dyskusja wymaga wymiany zdań, a nie tylko prezentowaniem różnych punktów widzenia.

 

O KSIĄŻCE Po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym, nakładem Wydawnictwa W drodze, we wrześniu 2019 roku ukazała się książka arcybiskupa Fultona J. Sheen’a – Nowe stare błędy. Ten wybitny amerykański biskup, filozof i apologeta w mistrzowski sposób ocenia rzeczywistą wartość idei, które współcześnie pojawiają się w kontekście moralności, religii, nauki, socjologii, psychologii i humanizmu. Bez kompromisów i wyrozumiałości odnosi się do wszelkich skrajności, czyli do tych, którzy uważają, że to, co nowoczesne, jest zawsze najlepsze, ale także do tych, którzy twierdzą że to, co nowoczesne, jest zawsze złe. Próbuje wyjaśnić, że często to, co nosi miano „nowoczesnego”, w rzeczywistości stanowi tylko nową nazwą starego błędu, a to, co uważa się za „nieprzystające do obecnych czasów”, w rzeczywistości jest „ponadczasowe” i nie podlega zmiennym modom – zupełnie jak tabliczka mnożenia.

O AUTORZE Arcybiskup Fulton J. Sheen (1895–1979) brał aktywny udział w życiu publicznym. Był mistrzem w wykorzystywaniu środków społecznego przekazu do głoszenia prawdy o Jezusie. Ogromną popularnością cieszył się jego program „Life is Worth Living” („Warto żyć”), dzięki któremu wiele osób doświadczyło nawrócenia. Nieprzeciętna inteligencja, dowcip i elegancja sprawiły, że doceniły go także świeckie media poprzez wyróżnienie nagrodą Emmy dla najwybitniejszej osobowości telewizyjnej. Napisał ponad 60 książek.

RECENZENT Łukasz Czop OP (1985) studiuje teologię kapłańską w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Teofil”. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przed zakonem pracował jako samorządowiec, zajmował się również PR-em.

 

Do 17 listopada 2019 trwa konkurs, w którym nagrodą jest książka Nowe stare błędyKLIKNIJ I WEŹ UDZIAŁ!

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze