blog post

PRZEDSPRZEDAŻ! Stworzeni do miłości, ks. Michael Schmitz

Skłonności homoseksualne i Kościół katolicki

Ksiądz Michael Schmitz nie udziela uproszczonych odpowiedzi. Podejmuje problem stosunku Kościoła katolickiego wobec osób homoseksualnych i ich miejsca w Kościele w kontekście klasycznej antropologii chrześcijańskiej. Zrozumiale tłumaczy klasyczne pojęcia antropologii: cel ostateczny człowieka, relację ciała i duszy, znaczenie seksualności, rozumienie osoby. Bo dopiero wewnątrz tej koncepcji osoby można odpowiednio mówić o orientacji homoseksualnej. Autor nie przemilcza i nie wstydzi się nauczania Kościoła w tej dziedzinie. Unika fałszywego wyboru między wiernością nauce Kościoła i szacunkiem dla osób homoseksualnych.

Kiedy poznajemy tożsamość Boga, pełniej odkrywamy też własną. „Jestem Twoim ukochanym dzieckiem. Należę do Ciebie. Wszystko, co mam, pochodzi od Ciebie. Wszystko, czym jestem, prowadzi mnie do większej bliskości z Tobą. Będę słuchać Twego słowa i wypełniać Twój plan dla mojego życia”.

Ks. Mike Schmitz nie ukrywa, że książka ma charakter osobisty – to jej mocny atut. Jest pomocą dla każdego, kto doznaje rzeczywistości, jaką są skłonności homoseksualne; jest dla tych, którzy czują się inni, a także dla ich bliskich: – Nie musicie się lękać niczego, co w niej znajdziecie, nawet jeśli sfera seksualna jest dla was polem zmagań, walki i upadków (...) Nie znaczy to jednak, że książka ta nie będzie stawiać wyzwań. Podążanie za Chrystusem zawsze niesie ze sobą wyzwania, lecz zawsze jest możliwe i warte wysiłku.

 

Początek książki Stworzeni do miłości. Skłonności homoseksualne i Kościół katolicki (oryg. Made for Love: Same-Sex Attraction and the Catholic Church)

 

– A więc… jestem gejem.

Najważniejszy człowiek w moim życiu zadzwonił do mnie dzień wcześniej i powiedział, że chce przyjechać do Duluth w Minnesocie, aby porozmawiać. Tam właśnie byliśmy następnego dnia, spacerując nad Jeziorem Górnym, gdy dzielił się on ze mną najbardziej osobistymi szczegółami całego swego życia.

Co człowiek powinien powiedzieć w takim momencie? Co wy byście powiedzieli, gdyby osoba, którą kochacie najbardziej na świecie, obnażyła przed wami swoje serce?

– Słuchaj… wiesz, że cię kocham.

Objąłem go, a on odpowiedział uściskiem. Byłem trzecią osobą, której o tym powiedział, i w pierwszej, instynktownej reakcji chciałem dać mu do zrozumienia, że ta nowa informacja niczego nie zmienia. Kontynuowaliśmy spacer, a on zaczął opowiadać mi o tym, czego doświadcza. Zawsze czuł się inny. Zawsze odczuwał te poruszenia, ale po prostu robił wszystko, by je ignorować i unikać myślenia o nich. Jednak dwadzieścia siedem lat to długi czas na zachowywanie sekretu tak ciężkiego do udźwignięcia i musiał się komuś zwierzyć.

– Czy… hm… czy masz jakieś pytania?

Pomyślałem, że bardzo miło z jego strony, iż o to pyta. Miałem tylko jedno pytanie:

– Co zamierzasz teraz zrobić?

– Co masz na myśli? Jestem gejem… Nie wybrałem sobie tych odczuć.

– Wiem. Wiem, że tego nie wybrałeś… Ale co zamierzasz wybrać teraz?

Wówczas nie był tego pewien i nadal nie wiem, czy ową pewność już posiada, ale tak właśnie brzmi „to pytanie”, przed którym staje każda kobieta i każdy mężczyzna doświadczający skłonności homoseksualnych.

Napisałem tę książkę dla każdego, kto doznaje tej rzeczywistości, jaką są skłonności homoseksualne. Jeżeli ktoś z was idzie przez życie, zawsze czując się innym, jest ojcem lub matką dziecka odczuwającego pociąg do osób tej samej płci, albo kocha kogoś, kto tego doświadcza – napisałem tę książkę właśnie dla was.Komentarze